Střípky z historie školy

 

„…diskutovat s několika sty posluchačů Univerzity Nové doby …

byl nádherný zážitek a dalo mi to spoustu naděje do budoucna.

Bylo to jako by gigantický sloup světla z Himaláje přistál i v Praze.“

Henry Marshall, časopis Baraka jaro 1999

 

„Nic podobného jako vaše škola v Evropě

 a možná ani na světě neexistuje.“

Holger Kalweit

 

Univerzita Nové doby vznikla v roce 1997 jako první institut alternativního vzdělávání u nás. Od samotného počátku na ní přednášely takové osobnosti jako Míla Tomášová nebo Jiří Janča, kteří bohužel už nejsou mezi námi. Dále to byl Rudolf Starý, jeden z našich nejvýznamnějších představitelů astropsychologie a jungovské psychologie. Jako první ve svých překladech k nám uvedl Dana Millmana a především zakladatele archetypální psychologie Jamese Hillmana. Na jeho přednášky v současné době navázala jeho žačka dr. Lenka Adamová.

Mezi stálé spolupracovníky naší školy patří prof. Zdeněk Neubauer, CSc., nositel Ceny Vize Dagmar a Václav Havlových, který na naší univerzitě přednesl celou řadu významných přednášek jako Poselství grálu, Hermetické tělo vědy, Tarot, Živly anebo u příležitosti světové výstavy Hieronyma Bosche spolu s Bohumilem Vurmem a Milanem Calábkem přednášku Tři pohledy na dílo a život Hieronyma Bosche.

Z integrálního hlediska čtyř základních rozměrů naší existence bychom jejich přednáškovou činnost na naší škole mohli s trochou nadsázky zasadit do Kosmické mandaly ducha asi takto:

 

Dále na naší škole přednášeli Bohumil Vurm, Vlastimil Marek, alchymista a hermetik Vladislav Zadrobílek, dr.Marta Foučková, spisovatel Benjamin Kuras a kabalista prof. Vladimír Sadek, doc.Zdeněk Kratochvíl, dr.Petr Nohel, dr.Máša Svobodová, dr.Eva Velechovská, dr.Ivan Odilo Štampach, Pavel Váňa, arch.Otakar Chochola, Ladislav Kříž a řada dalších.

 

Ze zahraničních lektorů Holger Kalweit, Boris Tichanovský, Alan Hopking a Rabjam Rinpoche, vnuk jednoho z největších současných tibetských mistrů Dilgo Kyentse Rinpocheho, který je zároveň opatem tibetského kláštera Shechen v Nepálu. Dále dr.Matthieu Ricard, vynikající francouzský vědec, který jako mnich v tomto klášteře zasvětil svůj život dharmě a výzkumu vědomí (viz fotogalerie). V současnosti u nás vyšla z jeho rozsáhlého díla „Kniha o štěstí“ .

 

Jedním z dalších, kdo u nás přednášeli byl i Henry Marshall, Boris Grebenšikov a Frank Lorenzen. Účast na jejich koncertech byla součástí studia podobně jako setkání s Danem Millmanem, jehož vystoupení v Praze uváděl Milan Calábek.

 

Cíl a náplň studia

Studium  je organizováno na principu Kosmické mandaly neboli Čtyř tváří Ducha, které nazýváme čtyřmi základními rozměry naší existence, z nichž jeden v sobě vždy zahrnuje i zbývající tři: celou sumu veškerého bytí.

Každého člověka, každou situaci, každé studijní téma tak můžeme zároveň nahlížet nejméně ze čtyř perspektiv, což je základem našeho integrálního přístupu, který vychází z uvědomování.

V průběhu čtyř let se studenti seznamují s tématy, z nichž většina se přednáší pouze na naší škole:

Individuální bylinná terapie * Stravování podle metabolických typů * Luna, její moc a život v souladu s vesmírem * Šamanismus a Magické vědomí v nás * Kosmické energie, kruhy v obilí a vznik I´tingu * Umění hypnózy, nepřímá hypnóza a hypnoterapie * Autohypnóza a setkání s mrtvými * Systemické konstelace * Léčba změnou modelu skutečnosti * Vibrační medicína * Molekuly emocí * Archetypální psychologie a terapeutické konstelace * Romantická láska a partnerské vztahy * Transakční analýza * Druhy inteligence a aurická typologie * Sny – mosty duše * Buddhova cesta k osvícení * Nágárdžunův čtyřrozměrný systém myšlení (tetralemma) * Umění meditace a sebeléčení pomocí změn mozkových vln * Tibetský buddhismus * Bláznivá moudrost zenu * Západní cesta k osvícení a další

Přednášejí přední české i zahraniční osobnosti.